Rozmowa i współżycie – 2 strony tego samego złotego medalu

Po raz kolejny należałoby przyznać, że Pan Bóg jest bystry i pomysłowy.

Za to, jak stworzył kobietę i mężczyznę. Weźmy na warsztat współżycie i warunki, które powinny być spełnione, aby jedna i druga strona mogła podjąć współżycie. Uogólniając, mężczyzna potrzebuje dwóch rzeczy: 1) żeby seks był i 2) żeby żona była usatysafakcjonowana. Wtedy on też będzie mógł powiedzieć, iż czuje się w tej kwestii spełniony. A żona? Tu potrzeba długiej listy życzeń, rozpoczynając od mniej uchwytnych, takich jak nastrój, romantyzm, podziw, emocjonalna więź z mężem, po te bardziej uchwytne czyli wypachniony i ogolony mąż, odprężenie i wypoczęcie czy brak presji czasowej. Można zauważyć, że mężczyzna ma dość trudne zadanie, aby tym wyzwaniom sprostać.

Ale jest druga strona medalu - rozmowa małżeńska, która jest dla kobiety istotna by budować relację z mężem. To częściej mężczyzna potrzebuje nastroju do rozmowy, woli nie być zmęczony po całym dniu, chciałby rozmawiać konkretnie i na określony temat itd. A kobieta? Może  usiąść i mówić, bez zbędnych zabiegów. Potrzebuje jedynie oddanego rozmówcy. Rozmowa jest wyzwaniem dla żony – jak zrobić, aby nie zanudzić męża? Jak zrobić, aby on czuł się usatysfakcjonowany rozmową (np. żeby miał świadowomość, iż rozmowa była konstruktywna)?

Co wynika z tego, moim zdaniem równego podziału, jaki dostaliśmy od Pana Boga? Z pewnością po pierwsze to, że w małżeństwie jest konieczne poczucie humoru. Z drugiej strony z tego podziału wynika możliwość zachwytu nad wyzwaniami, które stoją przed mężem i żoną, a mianowicie:

Żono pielęgnuj współżycie w małżeństwie a twój mąż będzie pielęgnował rozmowy.
Mężu pielęgnuj rozmowy w małżeństwie a twoja żona będzie pielęgnować współżycie.
Oraz:
Mężu, staraj się być dobrym kochankiem swojej żony, staraj się wychodzić naprzeciw jej potrzebom.
Żono, staraj się być dobrą partnerką rozmów małżeńskich. Staraj się słuchać męża i staraj się go rozumieć.
Wtedy wasze małżeństwo będzie na medal!

Agata

Korzystamy z plików cookies. Aby wyłączyć to powiadomienie wystarczy kliknąć na napis.