Historia nazwy Karta

Co ma wspólnego o. Karol Meissner z Kartą Rozmowy Małżeńskiej?

Zapytałem kiedyś, dawno temu, o. Karola, jakie są według niego najlepsze warunki do komunikacji w małżeństwie. Ojciec Meissner powiedział, że radzi małżeństwom, aby wychodzili gdzieś na zewnątrz, na przykład do restauracji. Pomimo tego, iż komunikacja w małżeństwie to cała duża dziedzina, to jednak on widzi jedną prostą sprawę: Wyjście poza okoliczności zwyczajne, codzienne, czyli właśnie wprowadzenie trochę niecodzienności, powoduje, że mąż i żona szerzej patrzą, dalej widzą, są bardziej otwarci na siebie.
 
Kiedy w sierpniu 2013 r. zastanawiałem się nad tym, jaki wygląd powinno mieć narzędzie do budowania dialogu małżeńskiego, było dla mnie oczywiste, że powinno odnosić się do restauracji. Zgodnie z „receptą ojca Meissnera” - powinno zabierać użytkowników do rzeczywistości niezwyczajnej, niecodziennej, wyjątkowej.
 
Z tego pomysłu przeszliśmy do realizacji, gdy wraz z żoną ustaliliśmy, iż powinna powstać Karta Rozmowy – niektórymi elementami nawiązująca do karty dań (menu). Pasowało nam kilka elementów w tym pomyśle. Po pierwsze, restauracje zwykle starają się, aby karta dań wyglądała ładnie, dostojnie, aby zachęcała do pozostania. Po drugie, menu daje możliwość wyboru posiłku. Po trzecie, zwykle wybiera się kilka elementów (np. zupa, drugie danie i coś do picia).
 
Chcieliśmy uzyskać Kartę Rozmowy Małżeńskiej, która będzie zachęcająco wyglądać. Po drugie, już na etapie pomysłu wiedzieliśmy, że Karta ma dawać wybór tematu rozmowy. W Karcie jest 14 kategorii tematycznych. Po trzecie, w trakcie prac w naturalny sposób pojawił się pomysł, że powinien być wstęp do rozmowy oraz zakończenie. Dlatego Karta Rozmowy Małżeńskiej zawiera przystawki, dania główne oraz desery.
 
Z Karty Rozmowy Małżeńskiej oczywiście można korzystać również w domu. Zapewne będzie to w większości przypadków najczęstsze miejsce używania. Nie tak istotne jest, gdzie fizycznie małżonkowie się znajdują, ile to, jak siebie odbierają. Karta jest tak „zaprogramowana”, że wprowadza wyjątkowość, podkreśla znaczenie rozmowy.
 
Życzę głębokich dialogów!
 
Modest

Korzystamy z plików cookies. Aby wyłączyć to powiadomienie wystarczy kliknąć na napis.