Rozmowa o współżyciu 1

W pewnym małżeństwie pojawił się kryzys.

Po urodzeniu trzeciego dziecka przez dość długi czas nie współżyli. Potem współżyli rzadko, nawet bardzo rzadko, porównując z tym, co było wcześniej. Ostatecznie bez seksu można żyć, więc jakoś żyli, ale z każdym dniem czuli, że się coraz bardziej od siebie oddalają.
Ten stan zakończył się, gdy usłyszeli od kogoś, kogo poważali, że w małżeństwie trzeba o wszystkim rozmawiać, również a może zwłaszcza o trudnościach.

Umówili się na rozmowę małżeńską. Podczas niej dowiedzieli się ciekawych rzeczy o sobie. Ona dowiedziała się, że on oceniał, iż ona nie jest zaangażowana w relację intymną. Z kolei takie wrażenie on brał do siebie jako w ogóle brak zainteresowania nim jako mężczyzną. W efekce nie lubił być w jej towarzystwie. Poświęceniem z jego strony było być w ogóle w domu.
On z kolei dowiedział się, że ona go podziwia i że jest mężczyzną jej życia. Dowiedział się, że po porodzie współżycie było dla niej bolesne, ponieważ odczuwała suchość, czego wcześniej nie było. Pomimo iż minęło półtora roku od porodu, w dalszym ciągu to trwało. Brak zaainteresowania współżyciem był konsekwencją odczuwanego bólu. Co więcej dowiedział się, że te nieliczne momenty współżycia, które się wydarzyły, były z jej strony poświęceniem.
Ta rozmowa polepszyła radykalnie atmosferę w domu. On zaczął na nowo lubić być przy swojej żonie. Ona zaczęła bardziej okazywać swoje zainteresowanie nim jako mężem – mężczyzną jej życia.

Jednak to nie wszystko. Przeszli następnie do konkretnych postanowień. Po pierwsze postanowili, że codziennie będę razem się kąpać i że wtedy będzie kilka minut na pieszczenie seksualne. Oraz że po pieszczotach będą się przytulać nago tak długo, aż mąż powie: „Kochanie, czuję, że jestem blisko ciebie. Możemy już wyjść spod prysznica”. Po drugie postanowili, że ona spróbuje skontaktować się z jakimś dobrym ginekologiem i sprawdzi, czy da się zastosować jakąś maść nawilżającą.
To drugie zaowocowało tym, że tydzień później podczas współżycia już nie bolało.

Jak widać, rozmowa może w wielu aspektach pomóc.

M.

 

Korzystamy z plików cookies. Aby wyłączyć to powiadomienie wystarczy kliknąć na napis.