Test opon letnich

Ten wpis będzie poświęcony oponom letnim. To nie żart, prima aprilis już dawno za nami.

Duże zabawki dla dużych chłopców, czyli samochody, mają różne cechy charakterystyczne. Jedną z nich jest to, że dowożą osoby z miejsca A do miejsca B. Aby jednak można było wieźć te osoby bezpiecznie, trzeba mieć opony, które zapewnią dobre trzymanie się nawierzchni.

 

Tą przesłanką motywowany szukałem informacji dotyczących opon letnich. Po pewnych poszukiwaniach udało mi się natrafić na ślady testu ADAC. Test był świeży, z tego roku. Testowano opony letnie a co więcej – testowano rozmiar, który był mi potrzebny. Super. Znalazłem ileś stron, które cytowały stronę ADAC, gdzie były zagregowane wyniki poszczególnych kryteriów. To nie było dla mnie wystarczające; chciałem znać detale. Zacząłem więc szukać – i znalazłem szczegółowe wyniki testu ADAC dla opon letnich o rozmiarach 175/65 R14 T (T = maks. Prędkość 190km/h) oraz 195/65 R15 V (V=maks. Prędkość 240km/h). Są one dodatkowo o tyle przydatne, że przy każdej oponie jest napisane, jaki to dokładnie model (nośność opony). Poniżej jest zestawienie. Pochodzi ono ze strony ÖAMTC (austriacki odpowiednik ADAC).

 

Co mają opony wspólnego ze SPICE index? Choćby właśnie to, że SPICE index to miejsce dla pełnokrwistych mężczyzn, z którymi da się porozmawiać np. o autach.

Poza tym – chcę moją żonę i dzieci przewozić bezpiecznie. Z piskiem opon, z dużymi przyspieszeniami, ale bezpiecznie.

 

M.

 

PS. Najlepiej to 1, najgorzej to 5. Trocken - na suchej nawierzchni. Nasse - na mokrej nawierzchni. Gerausch - hałas. Kraft... - zużycie paliwa. WerschleiB - zużycie bieżnika. Gesamtnote - ocena łączna.

Widać tylko część testu. Aby zobaczyć kolejne opony z gorszymi wynikami, należy ściągnąć tę grafikę na swój komputer ("Zapisz").

 

Korzystamy z plików cookies. Aby wyłączyć to powiadomienie wystarczy kliknąć na napis.