Pamięci prof. Józefa Łukaszewicza (+mp3)

Ponieważ uważam, że dobrze jest wspominać ludzi z tej „branży”, więc kilka słów o profesorze, który zmarł pod koniec sierpnia.

 

Prof. Łukaszewicz był swego czasu rektorem jednej z ważniejszych uczelni Wrocławia. I to wiedziałem. Czytam o nim w necie i dowiaduję się o rzeczach, których nie wiedziałem. Dla przykładu – nie wiedziałem, że był matematykiem. Nie wiedziałem też, iż był w Armii Krajowej …choć w sumie patrząc na niego, można się było tego spodziewać.

Wiedziałem natomiast, iż przestał być rektorem, dlatego że miał „niesłuszne” poglądy (to był rok 1982). Wiedziałem też, choć nie w szczegółach, że był zaangażowany w kilku miejscach życia społecznego (np. działalność charytatywna, działalność w Solidarności).

 

W ostatnich dekadach życia Józef Łukaszewicz angażował się w sprawy damsko-męskie. Przez wiele lat udzielał się podczas wyjazdów na dialogi małżeńskie (oraz narzeczeńskie) w ramach inicjatywy www.spotkaniamalzenskie.pl.

Spotkałem profesora osobiście, gdy organizowałem z kilkoma zapaleńcami pierwszy cykl Laboratorium Miłości na Politechnice Wrocławskiej. Był on pomyślany jako pięć dni wykładów (po 2 wykłady dziennie). Grzesiek organizator (może o nim kiedyś więcej napiszę, bo warto) zaproponował, żeby kolejne dni miały konwencję narastającą w rozwoju miłości. W ten sposób powstało 5 haseł na kolejne dni: Ja, Ty, My, Małżeństwo, Dziadek i babcia. Niedużo przekoloryzuję, gdy powiem, że jak usiedliśmy do stołu, aby się zastanowić nad tym, kto ma wystąpić w ostatnim dniu, to od razu wiedzieliśmy, iż jeden z wykładów powinien poprowadzić prof. Łukaszewicz. Profesor był bardziej znany, ale w oczywisty sposób pani Danuta Łukaszewicz (żona) była również zaproszona. Pani Danuta miała dużo obaw przed mówieniem do studentów. Nie wiem, czy zadziałał urok męża czy po prostu pani Danuta jako przykładna żona nie zwykła była odmawiać mężowi, dość że pojawili się oboje. Jak pan Józef się rozkręcił, to pani Danuta poszła w jego ślady. Zaraz się przekonasz – słychać pewne siebie głosy ludzi, którzy przeżyli dużo i pozostał w nich świeży duch. Rzeka, która płynie przez życie, co prawda powoli zwalnia, ale za to robi się szeroka. Nie próbowałbym zgadywać, który żywioł ma w sobie więcej energii.

M.

Korzystamy z plików cookies. Aby wyłączyć to powiadomienie wystarczy kliknąć na napis.